Beslenme ve Diyet

Günceleme Tarihi: 28.06.2019

Diyetisyen Bölümü çalışanları tüm hastane ve polikliniklerde hizmet vermektedir. Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükselten, hasta iyileşme sürecini destekleyecek diyet hizmetlerini, yiyecek ve içecek hizmetlerini en uygun ekonomik şartlarla toplumumuza sunan, alanında öncü uygulamaları ile, yüksek kalitede ve hasta iyileşme sürecini destekleyecek şekilde, yatan ve ayaktan tedavi alan hastaların diyetlerini uygulama ve takibini en son yapılan bilimsel çalışmalar üzerinden gerçekleştiren, beslenme bilimi ile ilgili yenilikleri takip eden ve bu yenilikleri uygulayan modern bir departmandır. 

Diyetisyen uzmanlarımız her türlü alanda beslenme, kurum beslenmesi, hastalıklara uygun beslenme tedavisi, sporcu, bebek, çocuk, erişkin, yaşlı, gebe-emzikli, şişman, zayıf, diyabet ile ilgili alanlarda hizmet verirler.

Hastalıklarda Beslenme: Gerek hastane ve polikliniklerimizde ayaktan veya yatarak hizmet alan tüm hastaların hastalıklarına uygun beslenme tedavilerinin planlayıp, hastanede yattıkları sürece diyetlerinin düzenli bir şekilde ulaşmasını ve gerektiğinde beslenme eğitimlerinin yapılıp düzenli takibini sağlamak yönünde çalışmalar yapılmaktadır. 

Sporcu beslenmesi: Spor fiziksel olarak performans gerektiren bir aktivitedir. Performansın en yüksek seviyede kullanılması için düzenli antreman yanında sağlıklı, düzenli ve kaliteli gıdalardan oluşan bir beslenme örüntüsünün olması önemlidir. Diyetisyen uzmanları sporcunun yaptığı spor dalını, vücut komposizyonu ölçüm sonuçlarını, kişisel özelliklerini ve büyüme ve gelişme döneminde olup olmama durumlarını göz önünde bulundurarak beslenmesini planlar ve takibini yapar. Sporcuların hem antrenman dönemlerinde, hem yarış öncesi ve sonrasında beslenme ihtiyaçlarını belirleyip, beslenme programını düzenler. 

Gebe-Emzikli beslenmesi:
 Gebelik süreci ve emzirme döneminde annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemlidir. Gebenin, gebelik süreci içerisinde fazla kilo almaması, anne ve bebeğin tüm besin ihtiyaçlarının yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanması birçok riski ortadan kaldırır. Emzirme döneminde kaliteli ve yeterli süt oluşumunun desteklenmesi bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca annenin emzirme döneminde kilo kontrolünün sağlanması yine sağlıklı bir beslenme planı ile mümkün olacaktır. Diyetisyen uzmanları bu dönemlerde anne ve anne adaylarının en sağlıklı şekilde beslenmesini planlar, eğitimini yapar ve takip eder. 

Diyabet beslenmesi: Diyabet tedavisinin temelini sağlıklı beslenme oluşturur. Diyabet hastalığının komplisyonlarının oluşmasını engellemek, tedavinin başarılı devam edebilmesi ve yaşam kalitesinin artması açısından diyabetli kişiye özel beslenme tedavisi, eğitimi ve takibi, Diyetisyen uzmanı tarafından oluşturulur. 

Kilo alma programı: Vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla daha az olmasına zayıflık denir. Kilo almak, kilo vermek kadar zor olabilir. Kilo almak için rastgele seçilmiş kalorisi yüksek, besin değeri düşük bir beslenme planı uygulanmamalıdır. Sağlıklı kiloya ulaşabilmek için şişmanlıkta olduğu gibi yeterli ve dengeli bir beslenme tedavisi uygulanmalıdır. Bunun için Diyetisyen uzmanları zayıf olan kişinin sağlık problemlerinin olup olmama durumlarına, vücut komposizyon ölçümlerine, kişisel ve fiziksel özelliklerine uygun beslenme tedavisini planlar ve takip eder. 

Bebek-çocuk-erişkin beslenmesi: Her yaşta sağlıklı olmak için, bulunulan yaşın besin gerekliliklerini bilerek beslenmek gerekir. Her yaş grubunun besin ihtiyacının kişiye özel belirlenmesi, yanlış bilinen ve uygulanan beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesine yönelik eğitimlerinin verilerek takibinin yapılması.

Kurum beslenmesi: Hasta, refakatçi ve kurum çalışanlarının sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlamaya yönelik mönü planlamak. Alınan yiyecek ve içecek hizmetinin kalitesini artırmaya yönelik önerilerde bulunarak uygulamaları takip etmek.