Kadın Hastalıkları ve Doğum

Günceleme Tarihi: 28.06.2019

Bölümümüzde poliklinik, doğumhane, doğum ve kadın hastalıkları servisleri ve ameliyathaneler olmak üzere farklı bölümlerle hizmet verilmektedir.

Bunlara ek olarak, genel ameliyathane, acil servis ve doğum yoğun bakım ünitesi de yer almaktadır.

  • Adet Düzensizliği Tanı ve Tedavileri
  • Jinekolojik Kanserlerin Tanı ve Tedavisi
  • Pap- Smear Testi
  • Ağrısız Doğum
  • İkili Test / Üçlü Test
  • Şeker Tarama Testi
  • Fetalmonitörizasyon
  • İnfertîlite (Kısırlık) Tanı ve Tedavileri
  • Hormon Bozuklukları Tanı ve Tedavileri
  • Menopoz Tanı ve Tedavileri

 

KADIN HASTALIKLARI NEDİR?

Kadın üreme organlarına ilişkin hastalıklar "kadın hastalıkları" adını alır. Kadın hastalıklarını inceleyen bilim dalına da "jinekoloji" denir. Jinekoloji kadın üreme oranlarına ilişkin her türlü hastalıkların teşhis ve tedavisiyle uğraşır. Kadın üreme oranlarının doğumla ilgili bölümüyse "obstetrik" yani "doğum bilgisi" adını alır. Doğum ve kadın hastalıkları, bir bütünün ayrılmaz parçaları olduğundan bu konularla ilgilenen uzman hekime "Doğum ve Kadın Hastalıkları uzmanı" denir. Yani bîr doğum ve kadın hastalıkları
uzmanı, doğumla, kadın hastalıklarının teşhisi, tıbbi tedavisi ve operasyonları ile ilgili konularda tıp eğitiminden sonra belli süre (4 yıl) eğitim görmüş bir hekimdir.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kadın üreme organlarına ilişkin hastalıkların belirtileri, diğer bir deyişle kadında yol açtığı yakınmalar başlıca 4 çeşittir: 1 Ağrı 2. Kanama 3. Akıntı 4. Karın büyümesi.

Bu belirtilerin bir ya da birkaçı birlikte bulunabilir. Bu belirtiler tüm kadın hastalıklarının ortak belirtileridir. Yapılan muayene yöntemleriyle bu yakınmalara yol açan` nedenler ortaya çıkarılarak tedavi planlanır. Şimdi sırayla bu belirtilere hangi kadın hastalıklarının yol açabileceğini kısaca gözden geçireceğiz.

Gençlikyıllarında çokfazla zarar gören, çok fazla
doğum yapan, bulunduğu bölge veya çalıştığı iş bakımından yüksek derecede zararlı ışınlara maruz kalan, dayak yiyen ya da psikolojik olarak baskı gören, kısacası gençliğinde öyle ya da böyle üzerinde büyük bir yük oluşan kadınlarda ilerleyen,yaşlarda çok değişik hastalıklar baş gösterebilmektedir.

Örneğin gençlik yıllarında sıkça doğum yapan ya da doğum yapma süresini 2 yılın altına çeken kadınlarda ilerleyen yaşlarda gerek üreme organlarınla, gerekse iç organlarda baş gösteren rahatsızlıkların yanı sıra aşırı doğum ve buna bağışı olarak çocuk büyütmenin getirdiği psikolojik sorunlarda baş gösterecektir.

Gençlik dönemlerinde yapılan aşırı makyaj, kullanılan ürünlerin kalitesiz ve cildinize uygun olmaması ilerleyen yaşlarda ciltte büyük sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu sebeple az makyaj ya da sıfır makyaj sizin için ideal bir durum olacaktır.
Menopoz denilen ve ilerleyen yaşlarda başlayan değişimi hem kadının cinsel yönden sıkıntılar yaşamasına hem de vücutta başlayan ani değişimler sonucunda kalp sorunları, damar sertlikleri, kemik erimesi ve idrar yollarında sıkıntıların başlamasına sebebiyet verebilmekte dir.

Yine sadece ilerleyen yaşlarda olmasa da her kadında baş göstermesi muhtemel olan meme kanseri ve rahim kanseri de kadınlar için oldukça sıkıntı doğuran hastalıkların başında gelmektedir.